Pokud se řekne Kolumbie, většina z nás si neumí představit něco konkrétního. Většinou pouze víme, že se nachází v Jižní Americe, a pak všechny ty negativní věci, co se dozvídáme z medií. Málokdo ale ví, jaká tato tropická země doopravdy je. Já to už teď vím.

Měla jsem to štěstí a mohla jsem strávit školní rok 2017/2018 právě v Kolumbii a to přímo v jejím třetím největším městě Cali. Cali je proslulé svou salsou (tancem, ne tou omáčkou), nachází se zde stovky tanečních škol, každoročně se koná Světový pohár salsy a také povánoční oslava Feria de Cali, která právě oslavuje kulturu tohoto města tříhodinovým průvodem, na který taneční školy nacvičují sestavy celý rok. Na tento festival se sjíždějí lidé z celé Kolumbie nebo dokonce i ze zahraničí. Je to takový menší brazilský karneval.

 

Kultura

Kolumbijská kultura je význačná svou hudbou a tancem. Jako my tady máme knihy a muzea, oni mají svou obrovskou škálu hudby a různých tanců. V Cali umí tancovat každý. Od malých dětí po babičky a dědy. Pokud se vám poštěstí a strávíte v Cali více času (například zde strávíte svoji výměnu), naučíte se tancovat salsu, bachatu nebo třeba merengue. Noční život je tu bujarý a bary a diskotéky na každém rohu.

Rozmanitá Kolumbie

Kdybych měla popsat Kolumbii jedním slovem, byla by to rozmanitost. Žádný kousek této země není stejný. Najdete zde vysoké Kordillery pokryté sněhem, rozlehlé pláně Los Llanos, na kterých se pase dobytek, řeky Amazonku a Orinoco, které živí spoustu místních obyvatel, dva oceány – Tichý a Atlantský, Amazonský prales, který zabírá téměř půlku plochy celé Kolumbie a do kterého se podíváte díky Rotary výletu. Také tu najdete moderní Medellín nebo Bogotu, malé vesničky, které vám otevřou oči a uvědomíte si, kolik toho my v ČR vlastně máme a nebo ostrov San Andres, nacházející se v Karibském moři a na kterém můžete třeba strávit celou svoji výměnu.

 

Lidé

Procestovat všechna zajímavá místa je za jeden rok nemožné a tak se budete muset vrátit v budoucnu a to nejen abyste si vyzkoušeli, jaký je proces výroby kávy nebo se podívali do pouště Tatacoa, ale hlavně kvůli lidem, které na své výměně potkáte. Kolumbijci jsou neuvěřitelně přátelští. Říká se, že prý nejvíce z celé Latinské Ameriky. Pokud něco potřebujete, rádi vám pomohou nebo nabídnou svoje jídlo či přístřešek, přestože sami skoro nic nemají. Většinu času se smějí a neslyšíte je tolik si stěžovat, jako si stěžujeme my tady v Česku. A to se jejich a naše situace ani nedá porovnávat. Kolumbijci vás hned vezmou mezi sebe a i když umíte jenom trošičku Španělsky, jsou z toho úplně nadšení.

Rozmanitost tu platí i u lidí a tak zde najdete jak mulaty, tak bělochy a černochy. Zárověň každý kolumbijský region má své tradice, svůj typický oblek, svůj přízvuk… Například v Cali na každého volají “hej”, na pobřeží Atlantského oceánu má problém rozumět kdejaký kolumbijec, protože tam mluví velmi rychle a třeba v Amazonasu ani nemluví španělsky, ale vlastním jazykem jejich kmene.

Stojí to za to

Kolumbie je úžasná. Pokud hledáte zemi, kde je celý rok teplo, lidé jsou milí a živí, a chtěli byste se dovědět jak to teď vypadá v bývalém drogovém království (a nebojte, Kolumbie je teď dostatečně bezpečná), je to země pro vás. Hlavně pokud jste taky tak trošku “crazy” jako já a rádi se rozhodujete pro originální nápady. Ty udivené pohledy vašich známých a milion otázek, které každý hned má, jakmile řeknete, že jste strávili rok v Kolumbii, stojí za to.

Další články od Terezy

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!