Zdravím… možná jste překvapeni, že právě čtete nový článek na mém blogu. Já jsem také překvapen, že ho čtete. Jsem velmi překvapen, že jsem ho totiž vůbec napsal. Co se stalo? Proč jsem nepsal a kam se poděla má úterková výzva..? Stalo se toho opravdu hodně hodně moc. Na psaní bohužel nebyl absolutně čas. Proto se pokusím to teď tak nějak shrnout.

Vánoce

Pokud si pamatujete, popřál jsem vám veselé Vánoce. V tomto článku jsem slíbil, že peruánské Vánoce trošku popíšu víc. Tak jdeme na to!

V Peru Vánoce mají mnohem menší hodnotu než v České republice. Není to pro ně až tak velký svátek. Vánoční atmosféru tvoří jen pár vánočních stromků na nejvýznamnějších místech města. Samozřejmě že jsou plastové. V celém Peru nenajdete žádný živý smrček či jedličku. Pokud chcete stromeček po peruánsku ozdobit, budete potřebovat spoustu spoustu světýlek. Tolik, aby jste se na stromeček skoro nemohli podívat. A světýlka samozřejmě všech barev! Ne pouze jedna či dvě.

Nejvýznamnější věc na peruánských Vánocích je bezpochyby Betlém. Každý dům, restaurace, krám, nemocnice, železářství, veřejný bazén nebo autobus má vlastní Betlémek. S mojí rodinou jsme postavili gigantický betlém 4×1 metrů velký. Obsahoval snad vše: poušť, oázu v poušti, farmu, polární oblast, oceán a 4 Ježíšky. V životě jsem neviděl něco víc kýčovitého než tento Betlém. Ale svým způsobem to také mělo kouzlo – jiná kultura.

 

Pro mě nejkrásnější část Vánoc byla půlnoc, kdy Vánoce začínají. Začínají ohňostroji. Ohňostroje se tu nepouštějí na Nový rok, ale právě o půlnoci na Vánoce. Ze střechy mého domu jde vidět celá Arequipa. Celé obrovské město. Nedokážu popsat jaká nádhera to byla dívat se na nebe plné miliony ohňostrojů. Kam oko dohlédne. Byl to opět jeden z těch kouzelných momentů.

Další články od Martina

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!