Jet do Austrálie byl můj sen už od dětství. Vždy jsem snila o tom, že se tam alespoň na 2 týdny dostanu. Loňský rok přesáhl všechny sny i očekávání. Byl to nejlepší rok mého života. 

Můj nový domov

Posledních 12 měsíců jsem strávila v Roma v jihozápadním Queenslandu. Něco málo k Roma: nachází se 6 hodin od pobřeží a od Brisbane, město má 7000 obyvatel a je to tam úžasné! Toto město se stalo mým domovem, místem, které bude navždy v mém srdci. Roma mi dala velikou rodinu, mnoho přátel, zkušenosti k nezaplacení a komunitu, která mě přijala jako bych tam vždy patřila.

Pravý australský život

Co byla jedna z nejlepších věcí na mojí výměně v Austrálii? Vznik nové každodennosti, kterou jsem potom nechtěla opouštět. Výměna není jen o všech těch dobrodružstvích (i když jich je hodně) a nových místech, ale je o tom vytvořit si nový domov, novou „normálnost“ a najít si přátele mezi místními. Stala jsem se součástí rodin, školy, Rotary klubu i komunity. Všechny moje tři rodiny mě přijaly jako dceru. Byl to neuvěřitelný pocit, být daleko od vlastní rodiny a přitom vědět, že tam pro mě vždy někdo je. S rodinami jsem si vytvořila úžasné pouto a moc doufám, že se s nimi brzy shledám. Právě moje rodiny a přátelé jsou hlavním důvodem toho, že můj rok u klokanů byl tak úžasný a nezapomenutelný. Být součástí toho pravého australského života pro mě znamenalo doopravdy hodně. Denně jsem vídala klokany, nastupovala do auta na opačnou stranu, nosila školní uniformu, jedla to nejčerstvější ovoce, slavila Vánoce na pláži – to vše bylo součástí mého australského života.

Pryč ze zóny komfortu

Ale nakonec výměna je také i o dobrodružství, a já nemohu říct, že jsem ho zažila málo. Výměna mě vytlačila z mé komfortní zóny na 200%. Nikdy by se mi ani nesnilo o létání ve vrtulníku, šnorchlování uprostřed oceánu na Velkém bariérovém útesu či mluvení před 700 lidmi. Austrálie mi ukázala, jak moc může rok změnit a jak může jediný rok být různorodý.

Od báječné normálnosti se čas mohl změnit v 25 denní výlet, kdy jsme poznali všechny krásy, barvy a kontrasty nádherné Austrálie. Každý den se našlo něco, co mi vyrazilo dech. Jeli jsme od pobřeží se studeným větrem a nádhernými útesy a plážemi do centrálních pouští se suchem, 40°C a spoustou rudé ‚špíny‘ k deštným lesů, zářících ve všech odstínech zelené. To vše bylo australské Safari, ten nejlepší výlet s tou nejlepší partou lidí z celého světa. Letěla jsem v helikoptéře nad Uluru, potápěla jsem se na Velkém bariérovém útesu či jsem podplavala vodopády, vždy jsem se překonala a s pomocí přátel zvládla cokoliv, co si pro nás cesta připravila a ještě si to na 110% užila.

 

Poznání je život

Výměna mě hodně změnila a ráda bych si myslela, že k lepšímu. Stala jsem se více samostatnou, dospělejší a získala jsem možnost zjistit, jaké je to žít jiné kultuře, poznat ji a zamilovat si ji. Výměna změnila můj pohled na svět. Seznámila jsem se s mladými lidmi z celého světa a měla možnost alespoň trochu poznat jejich kulturu. Každý byl jiný ale Austrálie nás spojovala jako velký magnet. Z těchto nejdříve neznámých lidí se stala moje rodina a s tím jsem si doopravdy uvědomila, že každý z nás je možná z jiné země a jiných zvyků, ale na nebi pořád vidíme to stejné slunce. Našim opravdovým domovem se stal svět samotný.

Výměna mi dala touhu více cestovat, navštěvovat přátele, poznávat nová místa a kultury. Jak jsem se také zmínila můj rok v Austrálii byl zahalen v mnoha odstínech. Jedním z nich byla každodennost (o nic méně přitažlivý), rutina, kdy jsem vstala, oblékla uniformu a šla do školy, měla skvělý čas s těmi nejlepšími australskými kamarády, učila se a psala písemky. Odpoledne trávila s rodinami či přáteli, psala úkoly, chodila na Rotary schůzky a akce, či jsem chodila s mamkou pomáhat do domova důchodců.

 

Prostě nezapomenutelný rok

Můj rok v Austrálii byl naprosto neobyčejný, nezapomenutelný a suprový … no mohla bych tu být do večera a vyjmenovávat přídavná jména o tom, jak skvělé bylo strávit rok v té nejkrásnější zemi na světě a jaké štěstí jsem měla, že jsem se stala součástí rodin, které pro mě tolik znamenají. Ale na to nemám čas, musím se chystat na další dobrodružství. Svět nikdy nespí a další úžasné věci čekají, tma venku jen na to aby byly objeveny. Moje výměna mi v mnohém otevřela oči. Naučila mě hlavně to, že nikdy nemám zapomínat na to, co skutečně důležité: rodina, přátelé, komunita a pomoc ostatním. To ostatní může vždy počkat. I když už jsem zpátky v Česku, Austrálie bude navždy vlastnit půlku mého srdce.

Za nejlepší rok mého života vděčím hlavně mým rodinám, které mě společně s přáteli moc podporovali a samozřejmě Rotary bez kterého by nic z toho nebylo možné.

Další články od Michaely

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!